Co doporučuje NFCmix.com? ...No přeci NFC karty

Co doporučuje NFCmix.com? ...No přeci NFC karty

Připravili jsme pro Vás krátký článek o NFC kartách.

Co doporučuje NFCmix.com?… No přeci NFC karty!


V NFCmix.com věříme tomu, že není nic modernějšího, odolnějšího, bezpečnějšího, spolehlivějšího a zároveň více perspektivního, než bezkontaktní karty opatřené NFC čipem. Nejenže se na NFC kartu dá nahrát ledacos, a dokud se její obsah neuzamkne, lze jej také donekonečna přepisovat. Ale na rozdíl od ostatních ochranných prvků nepodléhají NFC (a RFID) karty mechanickému opotřebení. Dobrou vlastností je také to, že je čip umístěný uvnitř karty a ne na jejím povrchu, takže nijak nenarušuje design karty.

 

V čem je podle nás NFC karta lepší než jiná karta?

Na NFC kartu je možné snadno nahrát např. URL adresu, která po načtení tagu zobrazí webovou stránku, přehraje video, nebo se rázem octneme ve svém oblíbeném e-shopu. Kromě URL adresy lze na tagy nahrávat příkazy typu „Jakmile NFC kartu načtu mobilem, tak telefon zapne mobilní data/kameru….“. Žádné zbytečné proklikávání se pomalým operačním systémem, stačí jedno načtení a celé to trvá pouze cca 1 vteřinu. Na čipy s větší kapacitou lze bez problému nahrát naší e-vizitku a v případě potřeby ji rovněž přes NFC blesku rychle odeslat někomu zajímavému.


Jsou NFC karty bezpečné?

Nejen že s NFC kartami může být spousta zábavy, ale zároveň nám mohou sloužit jako naše elektronické peněženky (nebo peníze). Díky použití velmi dobře zabezpečených čipů, které mají kryptovanou paměť (šifrování), nebo vyžadují heslo, než zobrazí obsah, můžeme být naprosto klidní a pokojní, NFC se o naše peníze dokáže postarat, aniž by mohlo dojít k odcizení peněz z karty. A pokud by si někdo přesto nebyl jistý neprolomitelností ochrany, tak si může za pár korun pořídit papírový obal na karty SkimStopper, který je zevnitř potažený kovovou vrstvičkou a je přímo určený pro NFC karty. Díky speciální slitině kovů, totiž nedá záření na frekvenci 13,56 MHz, ani malou šanci přečtení dat z čipu.

 

Jak taková NFC karta vypadá?

Uvnitř každé chytré bezkontaktní karty se nachází čip, respektive čip v úpravě, které se říká tag. Tag je takovou základní formou, ve které se NFC technologie nejvíce dostává do světa.

NFC Základem každého tagu je pasivní čip (mikroprocesor) a kovová anténa, která se spíše než jako anténa, chová jako cívka reagující na elektromagnetické záření. Čip a anténa jsou propojeny pomocí křehké vazby, která se nesmí zničit, jinak je celý tag na vyhození. Aby křehký tag něco vydržel, je čip s anténou umístěn natěsno mezi dvěma tenkými vrstvami - většinou plastu, ale občas se používá také kombinace plastu a papíru, nebo kombinace plastu a speciální feritové vrstvy, která odstiňuje nežádoucí záření v případě, že je tagy umístěn na kovovém podkladu.

V drtivé většině je spodní vrstva ochranného materiálu lepicí (tagy se dodávají na přenosové folii), což velmi zpříjemňuje a usnadňuje práci s NFC tagy – prostě ho nalepíte, tam kde ho chcete mít. Snadno, rychle a efektivně, bez hřebíků, lepicí pásky, nebo lepidel, které akorát špiní ruce.

Ještě nutno dodat, že tagy mohou být různě veliké, ale obvykle nabývají pouze třech základních tvarů: tag kulatý, tag čtvercový a tag obdélný. Poslední zmíněný obdélný tag, konkrétně o rozměru 85,6 x 53,98 mm (formát CR80) je nejčastěji používaným tagem v bezkontaktních čipových kartách, protože je na to svými proporcemi přímo stavěný.

 

Jak probíhá přenos dat pomocí NFC?

NFC tag ke své existenci nepotřebuje žádný vlastní zdroj energie (tedy žádné baterie), jediné, co ho dokáže donutit k aktivnímu odeslání informací, které na něm mohou být uložené, je elektromagnetické záření vysílané NFC aktivním zařízením na blízkou vzdálenost. NFC tagy se však nespokojí s ledajakým elektromagnetickým polem, ve skutečnosti jsou NFC tagy celkem dost vybíravé, protože jediná frekvence, na kterou reagují, je 13,56 MHz (+-7kHz).

Právě tato hodnota zaručuje, že k přenosu informací dojde pouze v případě, že se zařízení přiblíží na velmi malou vzdálenost cca 1-5 cm. V podstatě se jedná o bezpečnostní podmínku, díky níž se o NFC technologii stále častěji mluví ve spojitosti s bezkontaktními platbami.

 

Budoucnost NFC karet vs. RFID karty minulosti

Představte si, že máte v peněžence platební kartu, která nesplňuje NFC standard a kdokoliv kdo by chtěl a dokázal, tak by si data uložená na takové kartě mohl přečíst i na vzdálenost např. až 3 metrů.  Což je cca 50% lidí, které potkáte v prostředku hromadné dopravy. To by nebylo pro Vaše peníze příliš bezpečné. Na takovém principu pracují RFID čipy, které byly velmi oblíbené dříve a v některých odvětvích možná pořád zažívají částečnou slávu, nicméně k některým účelům se prostě nehodí. RFID logicky nesplňuje NFC normy (ISO 18092, specifikace NFC Forum typ 1 – 4, plná kompatibilita se smartphony a čtečkami), zatímco NFC technologie splňuje všechny normy RFID (ISO 14443), jedná se totiž o jeho velmi specifickou podmnožinu.

Posted in Za oponou NFCmixu   2014-10-22 11:41:50
comments powered by Disqus